Tvary madiel

Základné tvary madiel

Madlo môže byť rovné (tvar „I“) alebo zahnuté (napríklad tvar „C“). Pri výbere sa nechajte viesť vlastným vkusom. Obe sa hodia na väčšinu dverí.

 

madlo Tesero

 

Nerezový tubus býva najčastejšie kruhového prierezu, ktorý neprotirečí akémukoľvek štýlu dverí. Rovné madlá okrem bežného kruhového prierezu ponúkajú aj štvorcový alebo dokonca obdĺžnikový prierez, ktorý sa hodí k modernému zariadeniu s ostrými líniami.

 

madlo Trento 45°madlo Metalia inox design

 

Madlá z kategórie objektové sa hodia na dvere s vyššou frekvenciou pohybu osôb (napríklad vchody do bytoviek alebo bánk), no vďaka 10-ročnej záruke sa často umiestňujú na vchody rodinných domov.

 

 

Kam sa hodia designové madlá

Okrem vyššie spomenutých však existuje celý svet madiel z pohľadu designu. Vytráca sa tubusový tvar a na rad prichádzajú priame moderné línie do novostavieb a rustikálne tvary k historickým vchodom a bránam. Madlá sú v povrchových úpravách ako bronz, matný a lesklý chróm, zlatá mosadz a pod.

 

madlo Metalia inox design
 
Tvary sú niekedy nepravidelné, čo dodáva dverám veľkú dávku elegancie a výnimočnosti, najmä v interiéroch moderných domácnostiach. Jedinečné tvary zvierat (napríklad delfín alebo panter), ale aj konzervatívnejšie historické madlá vyniknú vo verejných palácoch a sálach určených na reprezentatívne účely a slávnostné príležitosti, kde je predpoklad vážených hostí.
 
madlo Metalia 0107madlo Metalia Bocian M1 PVD


Akú dĺžku madiel vybrať

Madlá zakončené presahom nerezového tubusu na obe strany sa odporúčajú najmä na vchodové alebo sklenené dvere, pričom na vchody sa používajú väčšie dĺžky až do 1-2 m. Menšie dĺžky zvoľte v interiéri na sklenené, ale aj drevené posuvné dvere alebo lietačky. Tu je reč o madlách rovných tvarov.

 

madlo Metalia PH90

 

Na interiérové dvere, či už posuvné, otváravé alebo sklenené voľte kratšie madlá, ktoré môžu byť zakončené bez presahu (zakončené stĺpikmi). Týka sa to ako rovných tak aj zahnutých madiel dĺžky približne do 30 až 70 cm.

 

madlo Metalia Milano